Vi har tatt viktige steg i retning av en verden fri for atomvåpen
Kjære ICAN-venner,
Til tross for at 2021 har vært preget av korona, opprustning og økte spenninger, har vi også gjort store fremskritt i kampen mot atomvåpen både i Norge og internasjonalt. FNs atomvåpenforbud har trådt i kraft, Norge skal delta som observatør på statspartsmøtene og flere stater har ratifisert forbudet.
Tusen takk til alle som har bidratt, enten det er gjennom å dele bilder og tekster i sosiale medier, snakke med familie og venner om atomvåpensaken, løfte saken i kommunestyrer eller organisasjoner, eller ved å støtte arbeidet økonomisk. Deres støtte er helt uvurderlig.
10 seire i kampen for en verden fri for atomvåpen i 2021
- FNs atomvåpenforbud har trådt i kraft og alle aktiviteter relatert til atomvåpen er nå forbudt under internasjonal lov!
- Norge har bekreftet deltakelse på statspartsmøtene til FNs atomvåpenforbud
- Tyskland har bekreftet at de skal delta på statspartsmøtene til FNs atomvåpenforbud
- 7 stater har ratifisert FNs atomvåpenforbud i 2021
- Flere finansinstitusjoner har trukket seg ut av atomvåpenindustrien
- 7 partier på Stortinget har vedtatt at det bør være et mål for Norge å signere FNs atomvåpenforbud
- 19 kommuner har bedt regjeringen ratifisere FNs atomvåpenforbud gjennom å slutte seg til ICAN Cities Appeal i 2021 (Totalt har 61. byer og kommuner sluttet seg til ICAN Cities Appeal)
- New York by har sluttet seg til ICAN Cities Appeal
- ICAN Norge har fått 5 nye partnerorganisasjoner i 2021
- Økte bevilgninger til sivilsamfunn som jobber med nedrustning
Les mer om våre seiere og hvorfor de er viktige her.
![]() |
Fredelig jul og godt atomvåpenfritt nytt år fra alle oss i ICAN Norge.
Tuva Widskjold, koordinator ICAN Norge